کد خبر: 948
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
ارز

معاون اقتصادی رئیس جمهوری تاکید کرد: عوامل روانی و سیاسی و همچنین تقاضاهای سفته بازانه در بازار ارز باید از این بازار خارج شوند.

به گزارش فی نیوز، محمد نهاوندیان درحاشیه سی و پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در جمع خبرنگاران  درمورد برنامه دولت برای کنترل نوسانات نرخ ارز گفت: تدابیر متنوعی برای مدیریت بازار ارز اندیشیده شده است که به مرور اعلام و اعمال خواهد شد.

نهاوندیان یکی از این برنامه ها را انتشار اوراق مشارکت ارزی توسط بانک مرکزی و وزارت نفت ذکر کرد و گفت: اطلاعات اوراق مشارکت ارزی به تفصیل توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه نوسانات هفته های اخیر، نوساناتی کوتاه مدت بود و با برنامه های دولت به ثبات خواهد رسید، گفت: نرخ ارز باید به آرامشی که در سالهای قبل وجود داشت و پیش بینی پذیری اقتصاد ایران را بالا برد، بازگردد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: ارز ابزار مبادله تجاری یک اقتصاد با خارج از آن اقتصاد است؛ اگر تقاضا برای ارز به جای اینکه به تقاضای مبادلاتی برای تولید، سرمایه گذاری و تجارت محدود شود، به تقاضاهای دیگری وارد شود، باید به روش های مختلف مدیریت شود.

وی اضافه کرد: تراز تجاری، تراز پرداخت ها، وضعیت ذخایر ارزی، نسبت بدهی ها به تولید ناخالص ملی در مقایسه با کشورهای دیگر وضعیت باثباتی را نشان می دهد، بنابراین، چنین نوسان های مقطعی دلیل اقتصادی ندارد؛ آن دلیل را باید شناسایی و مدیریت کنیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری عرضه و تقاضا در بازار ارز باید کاملا شفاف باشد؛ معلوم باشد که این ارز از کجا می آید و به کجا می رود؛ در این صورت مردم مطمن می شوند که منابع ارزی کشور که گاهی با زحمات فراوان تامین می شود، به مصرف بخش تولید می رسد.

نهاوندیان از چهار گام دولت برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری خبر داد که این چهار گام تامین زمین، رفع مشکلات اداری و ثبتی، تامین تاسیسات زیربنایی و روبنایی و همچنین اعطای تسهیلات تشویقی را شامل می شود.

وی افزود: دولت دراین طرح منتظر اقناع ساکنان بافت های فرسوده و تکیه برنوسازی ساختمان به ساختمان نماند و اقداماتی برای عملیاتی شدن آن در دستور کار قرار داد.

وی گفت: رییس جمهوری همه وزارتخانه را موظف کرده است که زمین های آزاد خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند تا محله های جدید روی این زمین ها احداث شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری اضافه کرد: علاوه بر زمین، دولت برنامه ای طراحی کرده است که مشکلات اداری، ثبتی و پروانه ای احداث مسکن های جدید را برطرف کند.

نهاوندیان احداث تاسیسات زیربنایی و روبنایی را سومین گام دولت در اجرای برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری ذکر کرد و گفت: منابع مالی احداث این تاسیسات در بودجه عمرانی دستگاه های مختلف دیده شده است.

به گفته معاون اقتصادی رئیس جمهوری، در برنامه ملی بازآفرینی پایدار شهری خریداران واحدهای اضافی جدید، از تسهیلات تشویقی برخوردار می شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =