کد خبر: 954
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
پرندگان

وزیر جهاد کشاورزی گفت:این توصیه را به هموطنان خصوصا در شمال کشور و آنهایی که در معرض پرندگان مهاجر و وحشی هستند می کنم که از هرگونه نزدیک شدن به این پرندگان پرهیز کنند که از این بیماری که قابل سرایت به انسان است آسیب نبینند.

به گزارش فی نیوز، محمود حجتی پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره شیوع آنفولانزای مرغی، با تایید انتقال بیماری مشترک پرندگان با انسان توسط پرندگان مهاجر گفت: درحال کنترل این بیماری هستیم.

وی ادامه داد:دراین زمینه با توجه به شیوع قبلی که داشتیم با آن مقابله می کنیم و متاسفانه آسیب های جدی را به تولید کنندگان ما بخصوص دربحث مرغ تخم گذار وارد کرد که آثار آن هم کم و بیش در بازار می بینیم و به خاطر عرضه کم یه مقدار قیمت های تخم مرغ تند شد، اما همکاران ما با کمک بخش خصوصی با تسهیلاتی که دولت تعیین کرده، نسبت به واردات تخم مرغ اقدام کرده و روز به روز این واردات در حال افزایش است تا بتوانیم کسری بازار را کنترل کنیم.

وزیر جهاد افزود: بحث جدیدی که با آن روبرو شدیم، حدود یکی دو هفته قبل، پرندگان مهاجری که در تالاب بین المللی بوجار در حال تردد بودند، تعداد زیادی تلف شدند که بعد از تست های به عمل آمده مشخص شده که آنها در واقع یک بیماری جدید دارند که متاسفانه قابل انتقال به انسان هم هست و در یک مورد هم در دریاچه خلیج فارس تهران این بیماری مشاهده شده که کارهای مقدماتی لازم بود درباره سمپاشی، ایمنی دادن و اخطار انجام شده است.

وی افزود: مسئولان دامپزشکی، محیط زیست و استانداران شمالی درحال آماده باش هستند و موردی هم در این روزها مشاهده نشده است و درحال اقدام هستیم تا این بیماری به انسان منتقل نشده و از تکثیر آن جلوگیری کنیم.

وزیر جهاد درباره اقدامات این وزارتخانه برای تهیه اقلام مورد نیاز مردم در شب عید اظهار داشت: در ارتباط با میوه شب عید هیچ نگرانی وجود ندارد، اقلام مورد نیاز تامین و خریداری شده و بخش عمده ای از آن نیز به استان ها منتقل شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =